Charakter shiba …. czyli shiba inu jaka jest lub może być

Charakter shiba albo shiba inu

shiba_zaki_shiba_inu

CHARAKTER SHIBA

1) MOJE, WSZYSTKO MOJE I TYLKO MOJE. Jedna z najważniejszych i najtrudniejszych rzeczy do przebrnięcia i wyszkolenia.  To jest motto życiowe shiby i tak łatwo go nie zmienia. Musicie mieć świadomość, że obrona zasobów własnych shiby jest genetycznie zakodowana w ich głowach. Jest to rzecz nad którą trzeba pracować od małego, którą da się wyszkolić i przebrnąć, ale trzeba ćwiczyć i ćwiczyć od pierwszych dni pobytu malca u Was w domu. Niestety ta cecha potrafi również spędzać sen z oczu wielu właścicielom, bo są egzemplarze, które jak samurajowie będą walczyć do ostatniej kropli krwi by nie oddać swojej zdobyczy.

2) NIEUFNOŚĆ- są shiby lecące do każdego, ale są też i takie co trzymają obcą osobę na dystans i nie jest to nic dziwnego i nienaturalnego. Ona musi komuś zaufać, by okazać swoje uczucia, a druga sprawa ta osoba musi sobie zasłużyć na zaufanie shiby. Z mojego skromnego doświadczenia widziałam shiby, które śmiało wkraczały do nowego domu, ale do ludzi podchodziły z dystansem, najpierw obwąchały z odległości, sprawdziły kto to i dopiero po jakimś czasie podchodziły do nieznajomej im osoby albo całkowicie ignorowały człowieka. Często można spotkać osobniki, które nie chcą naszego dotyku, odsuwają się od nieznanego, ale są również i takie co są bardzo wylewne i każdy złodziej ją zabierze 😉  Jednak każdy z tych egzemplarzy będzie całym sercem oddany swojemu właścicielowi.

3) SZKOLENIE – hm… i tu znów są skrajności, na pewno shiba jest wybitnie mądrym i cwanym psem i jak chce to potrafi wiele rzeczy zrobić, ale jedne się uczą i mają predyspozycje do agility, szkoleń PT, ale są też i takie co można na głowie stawać i nic się wskóra. Warto na pewno sprawdzić jakie predyspozycje ma nasz maluch i iść w tym kierunku.  Na pewno szkolenia maluchów pomagają w późniejszym posłuszeństwie.  Natomiast bezwzględnie trzeba mieć świadomość, że jest to rasa samodzielnie myśląca i są to indywidualiści, że nie wykonają ćwiczeń w stylu zapatrzonych we właściciela owczarków niemieckich. Kupując shibę miej świadomość, że czasem nie posłucha, a może i nawet często…, że nie usiądzie na zawołanie, że nie zatrzyma się puszczona luzem, że nie będzie się na siłę chciała Tobie przypodobać. A jej podejście jest takie, że to TY jesteś dla niej, a nie ona dla Ciebie.

4) CZYSTOŚĆ – tyle ile czasu shiba potrafi poświęcić na szorowanie siebie, tego nikt się nie dowie, kto nie spał w łóżku z shibą lub obok niej. Potrafi poranną toaletę rozpocząć o 3 nad ranem i mlaskają kilka godzin szorować się ile się da aż do rana. Jej futro jest podwójne i gęste, nie wymaga dużo pielęgnacji, a jedynie wystarczy szczotkować dobrą szczotką co jakiś czas. Bardzo szybko wysycha i oczyszcza się z błota. Dzięki tym właściwościom shiba nie wymaga częstych kąpieli, a mogę śmiało stwierdzić, że nie musi być kąpana w dosłownym tego słowa znaczeniu – wcale, szczególnie że nie każdy osobnik lubi wodę.  Shiba przebywająca w domu, nie wydziela żadnego praktycznie zapachu, może z wyjątkiem spoconych łapek i wyziewów gębowych 😉 Nie potwierdzę na 100%, ale możliwe, że nadaję się dla większości ( ale NIE WSZYSTKICH) alegrików.  U nas alergik żyje bez problemów z shibą, ale zawsze warto sprawdzić na własnej skórze, czy aby na pewno nas nie uczula. Dodam również, że szczeniaki bardzo szybko uczą się załatwiania na dworzu, praktycznie 3 miesięczna shiba załatwia swoje potrzeby na zewnątrz.

5) AGRESJA – cóż, bywa wśród shib…. Na pewno częściej samce mają problemy z akceptacją innych samców – rywal, nie rywal – paszczą trzeba pokłapać. Decydując się na chłopaka trzeba mieć świadomość, że może się tak zdarzyć, że po okresie dojrzewania nie koniecznie będzie się dogadywał z innymi samcami. Nie ma na to reguły, bo mój pies nie toleruje innych samców (niektóre olewa, niektóre dostają ostrzegawcze warczenie, a inne są groźniej potraktowane) , ale jego synowie nie mają z tym zupełnie problemów i są bardzo towarzyskie w stosunku do tej samej płci.  W każdym razie należy się nauczyć jak sobie w takich sytuacja radzić i być bardzo stanowczym w stosunku do psa!!  Co do suk, to ja osobiście nie spotkałam żadnej suki wykazującej agresję w stosunku do innych suk, czy ogólnie psów.  Choć jedna była dominująca, ale nie była agresywna przy tym.

Niestety zdarzają się również przypadki gdzie shiba potrafi ugryźć swojego właściciela. Nie będziemy tu owijać w bawełnę i ściemniać, że to jest cukiereczek, bo tak nie jest. Musicie mieć świadomość, że można trafić na taki przypadek. Nie jest to zbyt często spotykane, ale się zdarza… Trudno mi w tej chwili powiedzieć skąd się to bierze, wg mnie w dużej mierze ma wpływ na to złe wychowanie przez samych właścicieli i nie umiejętność radzenia sobie z psem tak upartym i indywidualnym jak shiba, a czasem może być z genów.

CD NASTĄPI…………………..

Shiba Inus must be socialized regularly from a young age in order to behave well as adults. Shibas have a tendency to be standoffish with other animals, and their characteristic dominance and bullying can quickly cause a situation between two unfamiliar dogs to escalate. Teach your Shiba Inu the proper way to behave in the presence of other humans and animals by introducing them to new friends as often as possible. Listed below are suggested venues.

Puppy School
If your Shiba Inu is between the ages of 6 and 18 weeks, he or she can attend puppy school. Here, your Shiba will begin learning the foundations of basic obedience in a class setting with other puppies, and also be given play time with his or her classmates. A dog trainer will supervise play and discourage your Shiba from inappropriate behaviors such as humping, displays of overt dominance, and biting.

Obedience Class
Obedience classes do double duty for dogs who are lacking in socialization skills. While most obedience courses do not have a play time component the way puppy school does, having your dog comfortably and calmly exist in the presence of other dogs is a huge step in the right direction towards proper socialization of your Shiba.

Play Dates
Structured play between one or two other Shiba Inu-friendly dogs is a great way to keep your dog’s socialization skills up-to-date. Some dog training facilities and pet stores also offer supervised play time in small groups. These sessions are a great option because the trainer will help maintain peace among all the dogs while also helping your dog learn proper techniques for safe play.

Day Care
Doggy day care doubles not only as a socialization tool for your Shiba Inu, but also a safe place for your dog to spend the day while you are at work. For Shibas with separation anxiety or destructive tendencies, doggy day care can be a lifesaver. Throughout the day, your Shiba will be placed in small groups of dogs with similar activity and energy levels. An employee will supervise each play group and watch for inappropriate behavior, putting dogs in “time out” as needed.

Dog Parks
Dog parks can be both good and bad for your Shiba Inu. For especially dominant and bossy Shibas, a dog park is not recommended, as the predictability of the dogs you will find in a dog park is often low. Shiba Inus do not like surprises, so unless there is a guarantee that a small group of mostly the same dogs will be at the dog park every time, Shiba Inus do not make good dog park patrons.
Dog Walking Clubs
A fun way for both dog and owner to meet new people and dogs, while also exercising, is a dog walking club. These clubs typically meets once a week for long hikes or walks on trails and bicycle paths. Walking with a group of other dogs who are also leashed can be comforting for a Shiba, or may be

……………………………………………………………………………………………………………………………………………

shibashiba_inu

Mogłabym powielać dużo wpisów, ale wybrałam fajny i rzetelny wpis – dołączam opis shibasów w  PSIAMATCE

   Dog Aggression: What to Do When your Shiba Inu Acts Out

For most pet owners, expectations for a new puppy include lots of nap time, play time, and snuggle sessions. Many people prefer to adopt or purchase a dog as soon as it has been weaned, feeling the puppy is a “blank slate” with no acquired bad habits. However, Shiba Inus, known for their aloof personalities and independent natures, can sometimes behave aggressively if not properly trained and socialized. How can you tell when your young Shiba is acting like a typical puppy, or needs an attitude adjustment?

While rare, Shiba Inu puppies occasionally display truly aggressive behaviors. Nipping, biting, and tugging at feet, hands, or pant legs is perfectly normal for young dogs, as is emitting barks and growls during playtime. Shiba Inus can also appear aggressive as they move into adolescence (up to 18 months of age). Think of this as the “angsty teenager” stage, as the dog begins to experience rapid changes and sexual maturity. An adolescent dog may be temperamental, unpredictable, and disobedient. Typically, this type of behavior subsides within months.

If your Shiba Inu is displaying forms of aggression that are not considered within normal behavior, you first must identify the type of aggression in order to properly correct bad behaviors. Shiba Inus commonly show dominance aggression, which manifests as the dog wanting to be the boss of everyone: humans, other dogs, cats, etc. Your Shiba may bark, growl, nip, or even bite those who behave in a manner your dog does not appreciate. Proper socialization from an early age helps dominant dogs understand boundaries. Structured obedience training is also highly recommended.

A second, more serious, type of aggression that can manifest in Shiba Inus is resource-guarding. This type of aggression is characterized by growling, snapping, or biting when another dog or human approaches his or her food or toys. Resource aggression needs to be corrected immediately with obedience training. Special attention to commands such as “leave it,” “drop it,” and “no” are recommended.

Some Shiba Inus may react in an aggressive manner out of fear. Shyness or fearfulness can be an inherited trait (which is unlikely for this breed), but may also be learned from the dog’s environment or treatment prior to entering your world. Shibas with fear aggression may nip, growl, snap, or bite when exposed to “scary” stimuli such as new people, loud noises, fast movements (i.e. children), or other dogs. Fear aggression can be cured, but requires a lot of patience, socialization, positive reinforcement, and predictable routines.

A final form of Shiba Inu aggression to consider is punishment aggression. Due to their independent and dominant nature, Shibas do not respond well to physical punishment. When Shibas are corrected with corporal or loud corrections such as smacks on the nose, tugs on a choke chain, or loud yells, they may act out. For this reason, positive reinforcement is highly recommended for Shiba Inus.

As with all dogs, formal obedience training and socialization from an early age is always recommended in order to ensure bad behaviors never begin, but also to promote human and dog bonding. The vast majority of Shiba Inus are not inherently aggressive, but rather learn these traits from unpleasant situations or inherent them as a result of irresponsible breeding. Occasionally, Shiba Inu aggression can also be the result of an underlying health issue, which should be ruled out if behavior does not improve.

………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Poniżej podstawowe informację na temat shiby – wpis bazujący na blogu – http://hellorigby.com/

10 Things You Should Probably Know About Shiba Inus

March 3, 2015

They’re cute and they’re fuzzy. They kind of look like foxes, wolves, coyotes, and dingos. But they’re anything but your “average” dog. From day one, Rigby has brought about so many questions. From the “what breed is that?” to the “I want one!” responses, I thought I’d share some of what I’ve learned about the Shiba Inu temperament, and other things I think you should probably know if you’ve ever considered owning one too.

*Please note, Shiba Inus each have their own personality and just like their owners, are special and unique. These experiences reflect my own experiences with my dog as well as many, many other Shibas I have met at meetups, in training classes, and through the reputable breeders I have met and worked with. I am not dog professional, just a passionate dog owner.

10 Things You Should Probably Know About Shiba Inus (From a Shiba Inu Owner)

 1. They’re independent, and they’re not afraid to show it.
  RIgby is incredibly smart. But ask him to do a down stay and actually obey without a reward? Forget about it. Along with the intelligence comes the ability for him to decipher when obeying a command is actually worth his time. Please note, for this reason, Shibas are not to be trusted off-leash. Even with professional training, most (not all, of course) Shibas will not listen once they’ve found something to “hunt” or that they think is more interesting than you. (Thanks to fellow Shiba-owner Holly for the suggestion to add this!)
  P.S. Trying to take the perfect photo of a dog who won’t listen? Try my dog photography tips and tricks for some ideas.
 2. Be prepared to deal with dog to dog snarkiness, and potentially aggression.
  I wouldn’t characterize Rigby or the Shiba Inu breed in general as being typically dog aggressive. Snarky? Absolutely. Prefer personal space? Most definitely. Intolerant? For sure. Rigby has never appreciated other dogs in his business and this is something that we’ve had to be very careful about. But with age came a disinterest in spending time around other dogs. He just prefers the company of his people and very short amounts of time with other dogs. Push it and you could have a real problem.
 3. They’re really not ideal for families with young children, at least as puppies.
  They’re the cutest puppies, and for good reason. They’ll bite the crap out of you. Seriously. I remember one day distinctly when I thought my dog had it out for me. We were just sitting on the floor playing, he came up, latched onto my arm, bit down and wouldn’t let go. Yowch! He got a time out and I had a fat bruise from those little puppy teeth. Was he being aggressive? Ha, no way. He was teething and doing what puppies do best – exploring. This isn’t generally conducive for environments with young children considering this could really hurt a child.
 4. Handling them? Forget about it. (Mostly.)
  I know not all Shibas fall into this category, but handling Rigby is a nightmare. Trying to clip his nails? What a joke. He screams, cries, and if that doesn’t work, starts shaking and panting. It’s a ton of fun. Grooming him is equally as fun, as he hates to be brushed when he actually needs it (during a coat blow.)
  P.S. Struggling to clip your dog’s nails or brush him? Try my suggestions on how to groom a difficult dog.
 5. Speaking of coat blow… Oh, the shedding.
  I hope you don’t have dark carpets or love your all black wardrobe too much, because it will be dusted with a light coating of fluff year round. Rigby has distinctive coat blows where tufts and chunks of hair come off, but he also sheds on a fairly normal basis as well. It is my understanding that some of this depends on climate (we don’t get super distinct seasons in the PNW, but other regions do and I can’t speak to that.)
 1. Be prepared for anxiety issues.
  Yes, anxiety can be a thing in dogs too. And it’s definitely not a breed trait. But, I’ve found in talking to other owners that Shiba tend to be very sensitive to environmental changes and may react more severely to certain stimuli than other dogs. Rigby, for instance, is terrified of going to the vet. He’ll shake and pant and would most definitely lash out if provoked. We now give him an anti-anxiety medication before we go to make us all happier.
 2. Prepare yourself for a lot of really weird questions/interactions with strangers.
  As I said above, Rigby is often (still) mistaken for a fox, a coyote, a wolf, a husky, and numerous other eye-roll-inducing critters. People have also done some really odd things around him, like try to scoop him up without asking, trying to scare him by jumping and yelling boo at him (seriously, what is wrong with adults?), and my favorite, yelling, “my dog is friendly!” while letting their dog charge him off leash. Stop it.
 3. Make sure you purchase from a reputable rescue or reputable breeder.
  With a good breeder, you have their support for life if anything ever goes wrong. A reputable rescue is invaluable to save the lives of dogs who would otherwise be euthanized, and also is a great resource for helping you through behavioral issues if your dog comes from a less than stellar background.
 4. Resource guarding isn’t all that uncommon.
  This was something surprising to me, but now after going through this with Rigby, I see it happen all the time. I’m sure you’ve seen a dog that won’t let other dogs come near a bone, tennis ball, or another special toy. That’s called resource guarding, and is something Rigby will do with high-value bones or bully sticks. He also used to do it with his food bowl. For him, it wasn’t very serious, and we caught it young and worked a lot with him on it. And from talking with other Shiba owners, it really isn’t that uncommon. Watch for the signs and work on it early and often.
 5. Most of all, be prepared to ask for help.
  Without the invaluable resources available on the great Internets like various Facebook groups for Shiba owners, the Shiba Inu Forum, the Nihon Ken Forum, and many other dog behavior websites, I probably would have gone a little insane. Reading threads of others who were once in my shoes was incredibly comforting as well as helpful to deal with problems as they arose.

Other things you may want to know:

Are Shiba Inus hypoallergenic?
No.

How much do Shiba Inus cost?
On the west coast, about $1,200-$1,500 at writing is to be expected for a pet-quality puppy. On the East Coast, I’d expect to pay a bit more, from $1,500-2,000 for a well-bred, health-tested, pet-quality puppy from proven parents. If this is too much for you, please adopt, don’t shop pet stores or online for a puppy. Supporting online pet brokers and purchasing pet shop puppies supports puppy mills and unethical breeding practices. And yes, even if they come with “papers” and are being sold at pet stores, they’re still from a puppy mill.

Do Shiba Inus bark?
While they don’t sit and bark just to bark, they definitely have a unique voice. Rigby will bark at the door when someone knocks or is behind the door to alert us. He will also bark if anyone walks in our back porch/yard area. He howls, yaps, yodels, cries, screams, and grumbles more often.

Are Shiba Inus healthy?
Overall, yes. Shibas were recently ranked as one of the top 10 healthiest of all dog breeds by All State. However, like other breeds, Shibas do have a genetic disposition to a few health concerns including Glaucoma, Cataracts, Luxating Patella, Hip Dysplasia, Allergies, and tooth and/or bite problems. (Rigby, for instance, has a severe underbite. It does not, however, affect his ability to eat or cause him any discomfort.) More details about Shiba Inu health problems can be found at the National Shiba Club of America website.  It is very important to find a veterinarian you are comfortable with so you stay on top of any potential issues before they become a problem, and another reason to seek out a reputable breeder if not rescuing a dog.

Sometimes accidents happen and it is important to know a few things like how to help a choking dog, ingredients that you may not realize are dangerous for dogs, and what to pack in your dog’s overnight bag so your sitter is totally prepared.

What should I feed my Shiba?
This is a personal preference, but I like to feed Rigby raw food. I find he is the most energetic, doesn’t have any digestive upsets (gas or squishy poo), and his coat stays fuller for longer on this diet. We’ve tried and reviewed several brands that we like such as I and Love and You and Bravo Pet Food. For more on the pros and cons of feeding raw, watch our video!

As for snacks, Rigby is a fan of pretty much anything from Orijen Dog Treats to these DIY easy homemade dog treats that I make every few months and then freeze.

So by now I’m sure you’re wondering, “so why the heck did you get a Shiba Inu?” Well, for all of the above reasons. Whether you think it’s a turn off or not, Rigby has been the most difficult but most enjoyable thing I’ve brought into my world, and I wouldn’t change that.

Was having a certain breed of dog important to you? What do you wish you had known about your dog’s breed or personality beforehand?