20 zasad hodowli, czyli dobrych rad w hodowli nigdy za wiele

20 zasad hodowli – nie tylko bulterierów

Dzięki portalowi  „naszepsy.pl” udostępniam to co warto spróbować zastosować w hodowli:

 

Schowek01-552x353

Jest 20 zasad hodowli, zarówno tych złych jak i tych dobrych. Nigdy nie odważam się narzucać właścicielom psów, jakie są jedyne słuszne metody hodowli, bo takie po prostu nie istnieją. Można na dodatek osiągnąć olbrzymi sukces poprzez połączenie różnych zasad, tak więc jedyne, co zamierzam, to przedstawić pewne propozycje, które mogą być przydatne w hodowli, a zarazem ostrzec przed niektórymi rozwiązaniami, które – moim zdaniem – są niewłaściwe:

20 zasad hodowli

 1. Nie kojarz swojego pupila z psem z sąsiedztwa. Jedynie uzasadnione hodowlanie skojarzenie daje szansę na sukces.
 2. Nie łącz ze sobą psów z tego samego miotu, nawet jeśli uważasz, że było by to idealne połączenie, aby utrzymać te czy inne cechy. Równie dobrze możesz uzyskać sukces, jak i ponieść porażkę, z powodu tych samych genów.
 3. Nie słuchaj rad ludzi, którzy nie mogą pochwalić się własnymi znaczącymi osiągnięciami w hodowli – przecież gdyby ich opinie były cokolwiek warte, odnosili by same sukcesy.
 4. Nie wierz powszechnemu twierdzeniu, że brat czy siostra championa mają w hodowli taką samą wartość jak on. Każdy pies jest indywidualnością.
 5. Nie przypisuj swojemu pupilowi zalet, których nie ma. Okłamywanie samego siebie to pierwszy krok ku porażce w hodowli.
 6. Brak jakiejś wady nie oznacza jeszcze, że w tym miejscu na pewno jest jakaś zaleta. Sylwetka psa może być wolna od błędów, lecz równocześnie może nie mieć w sobie nic szczególnego i przez to być co najwyżej przeciętna.
 7. Nie próbuj inbredować na dwie linie równocześnie, bo nie zinbredujesz na żadną.
 8. Nie oceniaj reproduktora tylko po jego potomstwie, popatrz na suki, z jakimi był łączony. Szczeniaki po twojej suce mogą być zupełnie inne – bo ona jest zupełnie inna.
 9. Nie pozwól aby twoje osobiste, negatywne odczucia w stosunku do właściciela reproduktora, z którym zamierzasz skojarzyć swoją sukę, wzięły górę. Najważniejszy jest pies, a nieważne jaki jest jego pan.
 10. Pamiętaj, że gdy zachwycasz się zaletami potencjalnego partnera dla twojej suki (partnerki dla twego reproduktora), to musisz także zauważyć jego wady.
 11. Nie kojarz zwierząt, które mają te same błędy. A jeśli tak zrobisz, to nie zdziw się problemami, jakich sobie narobisz..
 12. Nie zapomnij, że pies ważny jest jako całość. Nie można koncentrować się na jednej z zalet, zapominając o innych.
 13. Nie szukaj idealnego psa do swojej suki. Coś takiego, jak idealny pies (lub suka) nie istnieje, nie istniał i nigdy istnieć nie będzie.
 14. Nie obawiaj się wyhodować psa, który ma wady, jeśli są one zrównoważone zaletami. Pamiętaj, że dopiero całkowity brak zalet jest wadą.
 15. Nie łącz psa i suki, jeśli ich wady i zalety wzajemnie nie uzupełniają się. Umiejętność rozpoznania takiego przypadku jest niezwykłym darem; zapytaj zatem doświadczonego hodowcy, bo nie ma lepszego sposobu na naukę. (Typy wzajemnie nie uzupełniające się to, moim zdaniem, zwierzęta, które mają te same wady i nie mają tych samych zalet).
 16. Nie zapomnij o stałej konieczności poprawiania głowy. Gdy przypomnisz sobie o tym, kiedy ta ważna cecha już Ci umknie, będzie już za późno.
 17. Pamiętaj, że zwartość sylwetki i jej mocarność muszą iść w parze.
 18. Pamiętaj, że kolejnym celem twoich dążeń jest zarówno doskonała głowa, jak i właściwa budowa całego psa – wielu hodowcom udaje się osiągnąć i jedno, i drugie.
 19. Nigdy nie próbuj oczerniać bulteriera. Istota jego uroku nie jest dostępna dla wszystkich, ale Twój pies powinien być źródłem szczytnej dumy dla ciebie i przyjemności dla wszystkich miłośników rasy.
 20. Niech Cię nie zadowala przeciętność, dąż tylko do doskonałości!
  ————————–

oppenRaymond H. Oppenheimer (zmarły w 1984 roku) brytyjski właściciel hodowli bulterierów Ormandy, wywarł przemożny wpływ na hodowlę i na wystawy bulterierów, a przede wszystkim na ukształtowanie się współczesnego typu bulteriera. Opublikowane przezeń pół wieku temu 20 zasad hodowli, zdaniem Naszych Psów, sprawdzają się w hodowli do dziś – każdej rasy.