Shiba na wystawie

wystawa

SHIBA NA WYSTAWIE

Shiba na wystawie – dla ułatwienia  początkującym ogarnięcia zjawiska wystawy. Poniżej opisze na podstawie moich doświadczeń jak przygotować shibę i siebie do tej imprezy.
By uczestniczyć w wystawach musimy kupić szczeniaczka z hodowli zarejestrowanej w ZKwP. Hodowca wyda nam metrykę, z którą udajemy się do najbliższego oddziału związku i tam zapisujemy się jako członek i wyrabiamy rodowód naszej shibie.
Na wystawie każdy pies jest w odpowiedni sposób prezentowany, niektóre rasy wymagają specjalnego przygotowania fryzury i nauczenia się odpowiedniej postawy dla danej rasy.
W pokazywaniu shiby jest to o tyle łatwiejsze, że jest to rasa pierwotna i powinna być prezentowana w sposób naturalny.  Jednak warto postarać się by nasz psiak prezentował się dobrze, nauczyć go kilku komend oraz oswoić z pokazywaniem zębów i dotykiem sędziego.
Choć przyznaję, że shiba jest kosmitą i jak my chcemy, to ona nie chce i na odwrót 😉 Także super wyszkolona shiba w warunkach domowych nasz champion, na wystawie może stwierdzić, że nie koniecznie ma ochotę na prezentowanie się.

Naukę najlepiej rozpocząć od szczeniaczka, w momencie gdy piesek do nas trafi w wieku 8 tygodni. Każda lekcja u szczeniaczka powinna trwać dość krótko i być zakończona pozytywnymi skojarzeniami.

1) BIEGANIE

Na początek uczymy maluszka biegania w kłusie po naszej lewej stronie.
Na wystawie sędzia będzie kazał nam biegać po okręgu zawsze w lewą stronę z psem z lewej strony, a następnie w linii prostej od sędziego i do sędziego by ocenić pracę łapek z przodu i z tyłu. Czasami sędzia każde biegać po trójkącie, wtedy widzi bieg psa z każdej strony: bok, tył i przód.
Poświęćmy 5-10 minut dziennie na spacerze na bieganie w kółku i bieganie po linii prostej. Na koniec treningu zawsze chwalmy maluszka zabawą z ulubioną piłką lub pluszakiem albo smakołykiem za dobrze wykonane zadanie.  Pamiętajmy, że jeśli piesek będzie próbował galopować mówimy komendę NIE i zatrzymujemy się, po czym po chwili rozpoczynamy zadanie od nowa.

Możecie się również i takich sytuacji spodziewać,. Jak shibie się nie chce to robi nam coś takiego, mój karygodny błąd nagrodzenie Zakiego za turlanie!!!!

2) POSTAWA

Kiedy nauczymy malucha kłusowania w okręgu i po linii, rozpoczynamy naukę stania w bezruchu. Na początek uczymy komendy stój – w każdym momencie spaceru kiedy psiak się zatrzyma szybko mówimy stój – jeśli pies stoi sekundę dwie, trzy mówimy „Dobry pies” i chwalimy zabawą lub smakołykiem. Z czasem staramy się wydłużyć czas stania do około 2 minut. Shiba z racji małego wzrostu wg regulaminu powinna być oceniana na stole – watro przyzwyczaić ją do pokazywania na stole.
shiba legsy shiba stol

Zamiast stołu korzystaliśmy na spacerach z ławek, parapetów i innych dziwnych budowli:


Gdy nasz maluch nauczy się stać – zaczynamy ustawiać mu łapki w postawie. Staramy się je tak ustawić by z każdej strony – z przodu, z tyłu i z boku było widać dwie łapy. Łapy muszą stać równolegle do podłoża tworząc prostokąt.

shiba postawa  shiba postawa

3) POKAZYWANIE ZĘBÓW i DOTYK CIAŁA

W między czasie ucząc pieska biegania i stania – możemy uczyć go dotyku po całym ciele i pozwalania na pokazanie zębów. Sędziowie często sami zaglądają do pyska i my musimy nauczyć psa tolerowania tego. Samce mają sprawdzane czy w mosznie znajdują się dwa jądra i do tego również należy przyzwyczaić psa.
Niestety nauka pokazywania zębów nie jest prosta, bo wiele osobników tego nie lubi. Pamiętajmy, że jeśli uda nam się nauczyć psa by pokazywał zęby, zawsze na wystawie możemy powiedzieć sędziemu, że sami pokażemy je. Biorąc pod uwagę, że sędzia sprawdza  zgryz każdemu psu i przez to jest możliwość zarażenia się psa na wystawie kaszlem kennelowym,  wg mnie jest to najsensowniejszy sposób uniknięcia tej choroby.

4) PIELĘGNACJA (szczotka, suchy szampon, chusteczki)

Shiba na wystawie powinna być prezentowana najlepiej w pełnym futrze. Nie powinno się pokazywać psów liniejących, niewyczesanych, brudnych – jest to brak szacunku dla psa, sędziego i świadczy tylko o naszym podejściu. Jeśli pies zaczyna linieć najlepiej go dokładnie wyczesać i pokazać bez futra – może to obniżyć ocenę na wystawie, bo określa się taki stan FORMĄ NIEWYSTAWOWĄ. Zdarza się, że sędziowie którzy potrafią docenić walory budowy i charakteru naszego psa pomimo braku DOBREJ KONDYCJI WYSTAWOWEJ wystawią nam dobrą ocenę.
Dla shib nie lubiących wody i kąpieli mamy całą masę specyfików jak szampony suche, czy chusteczki które ułatwią nam wyczyszczenie psa przez wejściem na ring.
szampon suchy dla psa

Kiedy mamy wyszkolonego jako tako psiaka możemy go zgłosić na wystawę. Na stronie ZKwP jest podany kalendarz wystaw na dany rok z linkami do poszczególnych oddziałów w których przez internet zgłaszamy psa minimum 1-2 tygodnie  przed wystawą.

LINK do związku KLIK —-> ZKwP

4) STRÓJ

Na wystawie obowiązuje również niepisany savoir vivre dotyczący ubioru. Wystawca powinien wyglądać schludnie, jego strój nie może być krzykliwy by nie przytłoczył nim swojego psa. Kolorystyka powinna być taka by pies nie zlewał się w całość z wystawcą (brązowy pies , strój np czarny; czarny pies, strój np beżowy), do tego wygodne mocno trzymające się na nogach buty (byśmy ich w ferworze pokazywania nie pogubili i nóg sobie nie połamali). Sukienki nie powinny być zbyt krótkie, dekolty zbyt głębokie, spodnie o wyższym stanie – by ostatecznie nie robić z siebie pośmiewiska przed innymi wystawcami.

5) GADŻETY WYSTAWOWE

Co potrzebujemy  dla psa:
a) ringówka jest to specjalna smycz do pokazywania psa. Możemy spróbować z bardzo profesjonalną żmijką, ale z doświadczenia wiem, że niektóre psy ich nie tolerują. Na początek proponowałabym założyć psu lżejsze i szersze obroże ringowe tak by psiak się nie męczył, a wystawa nie kojarzyła mu się źle.  Super profesjonalny sprzęt zawsze zdążymy kupić i się nim nacieszyć jak już ogarniemy co i jak się dzieje na wystawie z nami oraz z psem.  NIEWOLNO wystawiać psa w szelkach i bardzo grubych domowych obrożach, które stosujemy na co dzień.  Skracają one szyje i zniekształcają całkowicie wizerunek psa. Kolor ringówki powinien być jak najbardziej zbliżony do koloru sierści, by nie skracała ona szyi.
ringowka

b) szczotka pudlówka – najlepsza na świecie szczotka, która działa cuda z futrem naszej shiby.

pudlowka
c) legowiska, koc lub klatka w której pies będzie mógł się położyć, schronić przed słońcem, deszczem, gapiami i spokojnie odpocząć.
d) miska + woda do picia, smakołyki do wystawiania i karma do podania po zakończeniu wystawiania. Nie karmimy psa przed wystawianiem.

Co potrzebujemy dla nas:
a) wygodny fotel bo spędzimy na wystawie kilka godzin
b) jeśli mamy to namiot lub parasol do ochrony przez słońcem lub deszczem.
c) rolka do ściągania futra z marynarki, papierowe ręczniki lub mokre chusteczki oraz WORKI NA KUPY. ZAWSZE SPRZĄTAMY PO SWOIM PSIE!!!!, bez względu na to czy robią tak inni czy nie – nie chcemy chodzić po minach na wystawie, no chyba że wychodzimy z założenia, że wdepnięcie w kupę przynosi szczęście.

woreczki na kupy
d) kubek gorącej kawy i dobry nastrój, który się udziela naszemu psu 😉
e) klips lub kieszonkę na ramię do założenia numerka startowego, który musi być w widocznym miejscu dla sędziego + odebrany w sekretariacie numerek startowy i katalog, byśmy wiedzieli na jakim ringu, po jakiej rasie i o której godzinie rozpoczyna się nasza ocena.
f) bądźmy umyci, świeżo wykąpani i nie za mocno wyperfumowani 😉